دکتر ابراهیم خدایی روز جاری در حاشیه بازدید از حوزه مصلای تهران در کنکور سراسری 99 در جمع خبرنگاران خاطر نشان کرد : مبنی بر نظرسنجی که با هماهنگی وزارت بهداشت صورت گرفته به کلیه داوطلبان حاضر در امتحان سراسری اس ام اس داده شد و سه سئوال از داوطلبان پرسیده شد .

او ذکر کرد : این سه سئوال مشتمل بر : ۱ – میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی , ۲ – آیا فاصله صندلی‌ها رعایت شده است؟ ۳ – آیا دست اندرکاران اجرایی به ملزومات بهداشتی پایبند بوده‌اند؟ است .

خدایی گفت : ۸۰ هزار نفر به‌این سه سوال جواب داده‌اند که در خصوص سئوال نخستین که اندازه و مقدار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مرکزهای امتحانی بود ۹۲ درصد , درباره‌ی سئوال دوم که رعایت فاصله میان صندلی‌ها بود میزان ۹۰ درصد و در باب سئوال سوم که رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طرف داوطلبان بود , میزان ۹۴ درصد ابراز رضایتمندی کرده‌اند .

او ادامه داد : بقیه نظرسنجی‌ها هم بعد از برگزاری امتحان مجموعه علوم تجربی و امتحان مجموعه زبان طی روز شنبه انجام خواهد شد .

خدایی در رابطه زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنکور سراسری 99 ذکر کرد : قسمتی از رعایت پروتکل‌ها مرتبط با درون حوزه‌های امتحان سراسری بود و تمامی حوزه‌های امتحانی مسئله فاصله صندلی‌ها به میزان یک ۱ . ۸ متر را رعایت کرده و تحت نظارت وزارت بهداشت , پروتکل‌ها رعایت شده‌است .

او خاطر نشان کرد : منتها در بعضی از حوزه‌ها برخلاف توصیه‌های ما به خانواده‌های داوطلبان , مسئله از سمت خانواده‌ها رعایت نشد , داوطلبان با وجود سن کم‌تر , بیشتر از خانواده‌هایشان دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرده‌اند .

 

کنکور سراسری 99 کشگلات و نظرسنجی

 

مدیریت اداره سنجش همچنین گفت : در رابطه مسئله تصاویری که در فضای مجازی در خصوص لو رفتن سوالات کنکور سراسری 99 ارائه شده , اظهاراتی داشت : کل تصاویری که در فضای مجازی پخش شد سه بخش دارااست . نکته نخستین این است که هیچکدام از تصاویری که در فضای مجازی نشر داده شده , قضیه لو رفتن سئوال قبل از امتحان نیست و هیچکس ادعا نمی کند که قبل از امتحان سئوالات لو‌رفته باشد .

او خاطر نشان نمود : نکته دیگر این است که بعضی اشخاص به طور موردی تلفن همراه به درون حوزه‌های امتحانی برده بودند و بعد از امتحان عمومی در حین پخش کردن سئوالات اختصاصی کنکور سراسری 99از زمان سوءاستفاده کرده اند و تصاویر دفترچه سئوالات عمومی را به شبکه‌های اجتماعی ارسال کردند .

مدیریت اداره سنجش تصریح کرد : نکته حائض اهمیت اینجاست که در‌حالتی که بحث تقلب باشد , شخص سئوالات را در فضای مجازی منتشر نمی کند . ما یک کدام از داوطلبان را گرفته‌ایم که معدلش ۸ – ۷ بوده است , به این ترتیب نیت این اشخاص تقلب نبوده است . زمانی سئوالات فورا به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی ارسال می‌گردد , قضیه القای شبهه لو رفتن سئوالات کنکور است . به جز یک مورد , همه اشخاص دخیل در‌این قضیه شناسایی شده‌اند و با آنان مطابق قانون برخورد می شود .

خدایی راجع به کلید سئوالات کنکور سراسری 99 که در بعضی سایت‌های اجتماعی پخش شده , اذعان کرد : همه تصاویری که تحت عنوان کلید امتحان سراسری در فضای مجازی پخش شده جعلی و کلاهبرداری است . ما کلیه این تصاویر ارسالی را به شکل فنی محاسبه کرده‌ایم , کلیدهایی که قبل از نشر قانونی سوالات از طرف اداره سنجش در فضای مجازی نشر داده شده‌است , کامل بررسی شده‌است و هیچکدام با کلید امتحان سراسری مطابقت و همخوانی ندارند .

او ادامه داد : داوطلبان میتوانند دو‌شنبه سوم شهریورماه کلید اصلی امتحان سراسری را در وب سایت اداره سنجش مشاهده نمایند .

مدیر سازمان سنجش تأکید کرد : سعی می کنیم امتحان سراسری در صحت و امنیت بدون نقص برگزار شود .

خدایی اعلام‌کرد : وب گوشی با همکاری وزارت ارتباطات در بعضی از حوزه‌های کنکور سراسری 99 روز جاری قطع شده بود .