( دانشجویان پزشکی و دامپزشکی )

علیرضا صامت , مدیریت کل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی لایو اینستاگرامی , به سوال ها دانشجوها در رابطه ساز و کار جا به جایی و مهمانی در سامانه منادا ; بالاخص در شرایط فعلی جواب اعطا کرد .

مدیریت کل دانشجویی دانشگاه آزاد در رابطه ساز و فعالیت جابه جایی از روش سامانه منادا ذکر کرد : هر سال در ۲ نوبت , جابه جایی و میهمانی دانشجوها دانشگاه آزاد انجام می شود و همواره تلاش ما بر این بوده است که براساس آیین نامه نقل وانتقال , حداکثر وام ها را به دانشجو ها ارائه نماییم .

تسهیل در جابه جایی دانشجو ها در موقعیت کرونایی

صامت در جواب به‌این سوال که آیا با دقت به شرایط موجود ناشی از شیوع کرونا , تغییری در آئین نامه ایجاد شده است , خاطرنشان کرد : ما در آئین نامه جابه جایی , یک «الحاقیه موقت» تولید کرده ایم که براساس آن , دانشجوها این قابلیت و امکان را دارا هستند که با بار گذاری مدارک محل سکونت , درخواست خویش را برای مهمانی ارائه دهند در ادامه در صورت موافقت واحد مبدا و واحد مقصد , فارغ از محدودیت در واحد و مقطع , میهمان شوند .

رئیس کل دانشجویی دانشگاه آزاد با رد این خبرپراکنی که بیان شده درین حالت , با همگی درخواست ها موافقت می شود , اظهار‌کرد : براساس آخری آمار از حدود ۵ هزار نفری که درخواست مهمانی داشتند , ۳۵ درصد ( ۲۴۵ نفر ) خواهان نقل وانتقال از روش همین الحاقیه بوده اند .

محدودیت در جابه جایی ۴ رشته تیم پزشکی

رئیس کل دانشجویی دانشگاه آزاد بابیان این که دانشجو ها مجموعه پزشکی هم می‌توانند از روش همین سامانه , درخواست خویش را ثبت نمایند , گفت : ولی در مجموعه پزشکی ; از جمله حرفه های دندان پزشکی , پزشکی , پرستاری و مامایی محدودیت خاصی در واحدها داریم . به این دلیل‌که از ترم ۳ و ۴ به بعد از آن , کارورزی در محیط بیمارستانی آغاز میشود و طبیعتا درصورتی که تعداد درخواست ها فراوان شود , بیمار‌ستان ها جوابگو نخواهند بود . ضمن این‌که کیفیت آموزشی در واحدهای مقصد که با ارتقا تعداد دانش جو رو به رو می‌شوند , کاهش خواهد یافت .

صامت خاطر نشان کرد : در‌این حالت واحدهای مبدا هم با مشکل رو به رو خواهند شد , به دلیل آنکه به عنوان مثال درصورتی که ۲ دانش جو نتوانند واحدی را پاس نمایند , برگزاری دوباره آن برای این تعداد محدود دانش جو , مشقت بار و هزینه بر خواهد بود . به همین جهت , درخواست دانشجو ها مجموعه های پزشکی برای انتقال , با دقت بررسی و حق تقدم بندی می شود .

او در جواب بدین پرسش که آیا برای بررسی درخواست نقل و انتقالات , پولی اخذ می شود؟ بیان کرد : به ازای بررسی مدارک و پرینت آنها ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان از دانشجوها ارشد دریافت می شود .

انتقال براساس جدول همترازی و میانگین نمره/محدودیتی در مهمانی نداریم

رئیس کل دانشجویی دانشگاه آزاد با تاکید بر این که در بحث مهمانی هیچ محدودیتی نداریم البته در بخش انتقال با محدودیت روبرو هستیم , اظهار کرد : دانشجو ها بایستی با اعتنا به میانگین سختی نمره امتحان و براساس جدول همترازی , درخواست انتقال دهند .

صامت خاطر نشان کرد : در ترم نو به جز بعضی حرفه ها و واحدها , سعی می‌کنیم بیشترین وام ها را برای مهمانی دانشجو ها آماده کنیم . البته برای مثال در حرفه دامپزشکی که تعداد درخواست ها مضاعف است و گنجایش مبدا و مقصد با خلل مواجه می شود , بررسی‌ها با ملاحظه بیشتری صورت خواهد گرفت .

او در جواب به‌این سوال که آیا چنانچه کسی در واحدی میهمان شود , علاوه بر شهریه , بایستی هزینه دیگری هم پرداخت کند؟ اظهار‌کرد : در آئین نامه نقل و انتقالات , ۱۲ بند داریم که در بند یک تا ۱۱ , موقعیت خاص دانشجو یان پیش بینی شده‌است ; نظیر بیماری یا این که ازدواج و دراین حالت بابت ضیافت هیچ هزینه اضافه تری از دانش جو گرفته نمیشود .

۳ نرخ انتقال دانشجو ها غیرمشمول در واحد مقصد

رئیس کل دانشجویی دانش گاه آزاد در پی تصریح کرد : ولی در صورتی‌که دانش جو موقعیت خاصی ندارد و می‌خواهد در واحد دیگری میهمان شود , بایستی هزینه ای به واحد مبدا پرداخت نماید . این هزینه برای زمان کارشناسی ۴۰۰ هزار تومان , در فوق لیسانس ۸۰۰ هزار تومان و برای برهه زمانی دکتری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است .

صامت در جواب به این که آیا وضعیت کرونایی قسمتی از مورد ها خاص محسوب نمیشود و دانشجو ها بایستی این هزینه را پرداخت نمایند , بیان کرد : آری , این هزینه از دانشجوها برای مهمانی گرفته می شود . اما تعداد درخواست ها به دلیل شیوع کرونا , ۲۴۵ مورد بوده و شرایطشان آنقدر خاص نیست که‌این هزینه را کم کنیم . با این حال البته این زمینه را پیگیری خوا هیم کرد .

رایزنی برای قابلیت و امکان جا به جایی برای ورودی های آذر۹۷

او در جواب به سوال دیگری بر اساس این‌که چرا ورودی های آذر ۹۷ نمی توانند میهمان شوند , ذکر کرد : این دانشجو یان با دریافت تعهد بر اساس این‌که به هیچ عنوان نمی توانند درخواست انتقالی و مهمانی نمایند , در دانشگاه پذیرفته شدند . طبیعتا در حالتی که این وضعیت را پذیرش نمی کردند , شخص دیگری به جای آنها می توانست وارد دانشکده شود . اما تعداد این دانشجوها محدود است , البته درین ارتباط صحبت خوا هیم کرد تا با دقت به موقعیت کرونایی , اذن ثبت درخواست به‌این اشخاص هم داده شود .

رئیس کل دانشجویی دانشگاه آزاد زمان اعلام نتایج درخواست های نقل وانتقال را قبل از استارت نام نویسی نیمسال ( اوایل شهریور ماه ) گفت و اظهار کرد : دانشجو ها می‌توانند تا ۲۵ تیرماه در سامانه منادا نام نویسی نمایند .

قابلیت و امکان انتقال از دانشگاه آزاد به دانشگاه دولتی و بالعکس

صامت در جواب به این که آیا قابلیت و امکان انتقال از دانشگاه های دولتی به دانشگاه آزاد و بالعکس وجود دارد؟ اظهار کرد : آری , هر ۲ صورت قابلیت پذیر است که اما مشروط به موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد است . در‌حالتی که دانشجوی دولتی بخواهد در دانشکده آزاد میهمان شود , بایستی موافقت محل تحصیل و دانشگاه مقصد را بگیرد و بعد از آن پرونده وی در کمیسیون بررسی و در حالتی که شرایط را داشته باشد , موافقت خواهد شد .

او در رابطه محدودیت های اعمال شده در زمینه‌ی انتقال فرزندان ایثارگران تحت ۲۵ درصد , بیان کرد : این گونه از دانشجو یان , می‌توانند همین شرایط فعلی نیز درخواست مهمانی و انتقال بدهند , البته دقت داشته باشید که تنها تعداد حرفه ها محدود و مهمانی برای مجموعه پزشکی و دامپزشکی هم حذف شده‌است .

رئیس کل دانشجویی دانشگاه آزاد خاطر نشان کرد : درباره ی نقل وانتقال دانشجوها در مجموعه پزشکی و دامپزشکی , با همکاران در معاونت پزشکی سخن خوا هیم کرد . ولی مسائل موجود , محدودیت پذیرش در واحدها است ; هر واحد برای قبول سقفی داراست که به وسیله وزارت بهداشت انتخاب می شود . واحدها برای ارائه درس هایشان می بایست امکانات آزمایشگاهی و کلینیکی تامین نمایند و نیازمند قرارداد با بیمار ستان ها می باشند و این قرارداد برحسب تعداد دانش جو منعقد می شود .