غربالگری داوطلبان کنکور 99

دکتر علیرضا رئیسی در نشست مجازی با خبرنگاران در رابطه پروتکل‌های بهداشتی و غربالگری داوطلبان کنکور ۹۹ اذعان کرد : دو روز پیش گرد هم آیی مشترکی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم و در باب پروتکل‌های بهداشتی سخن های کامل انجام شد .

او ادامه داد : تاکید شده‌است که کلیه داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ می بایست در وب سایت سلامت وزارت بهداشت salamat . gov . ir نام نویسی نمایند و نشانه ها خویش را ثبت نمایند و آن را را پرینت بگیرند و در طول کنکور ارائه نمایند . ما در وزارت بهداشت داوطلبان را یک هفته و تا ۱۰ روز پس از کنکور ۹۹ مجدد غربالگری کرونا میکنیم .

رئیسی اظهار کرد : علت یک هفته و ۱۰ روز این است که زمان کمون بیماری کرونا یک هفته تا ۱۰ روز است . در صورتیکه داوطلب الان در گیر باشد که پس از ۱۰ روز مشخص و معلوم میشود و درصورتی که هم علائمی نداشته باشد نیز بازهم بعداز این دوران معلوم می گردد . بعداز این غربالگری , این مقدار با رنج سنی جامعه که در‌این بازه زمانی مبتلا شده اند سنجش می گردند .

او خاطر نشان کرد : بعد از غربالگری چنانچه اشخاصی که در کنکور شرکت کرده باشند بیشتر از رنج سنی معمول جامعه دچار شده باشند یعنی ابتلاء به دوره کنکور مربوط میشود و در حالتی‌که کمتر باشد معلوم است که ربطی به زمان کنکور ندارد .

نائب رئیس وزیر بهداشت اظهار کرد : درحال حاضر ۶۰ نفر از داوطلبان کنکور ۹۹ به کرونا دچار می‌باشند که از این تعداد یک نفر در درمان‌گاه بستری است و بقیه در منزل میباشند که برای این اشخاص در شهرستان‌های گوناگون در بیمار‌ستان مختص یک جای خاص تعبیه کردیم که خودشان تنها می‌باشند و از آنان آزمون گرفته میگردد .

او خاطر نشان نمود : همگی کسانی نیز که میخواهند وارد سالن شوند تب سنجی میشود و نشانه ها از آن ها پرسیده میشود و در‌حالتی که علامت ها داشتند به تالار اصلی راه داده نمی شوند و در سالن دیگری کنکور میدهند .

رئیسی اذعان کرد : ۷ هزار نیروی معاونت بهداشتی ناظر ما در زمان کنکور ۹۹ می باشند .

او خاطر نشان کرد : هنگامی امتحان دکتری برگزار شد گزارش‌ها را تماشا کردید که بیشتراز ۹۰ درصد رضایت وجود داشت .ثبت کد ملی اشخاصی که در کنکور دکتری شرکت کرده اند از دیگر فعالیتی است که در طول زمان امتحان دکتری انجام دادیم.

نائب رئیس وزیر بهداشت همچنین گفت : کسانی که بین ۲۴ تا ۴۸ سال سن داشتند را درین مدت از نظر ابتلا به کرونا در سطح کشور چک کردیم که‌این اندازه یک در هزار در جمعیت نرمال بود . در سطح کشور در زمان کنکور دکتری و ۱۲ روز بعد نیز اندازه ابتلاء ارزیابی و غربالگری شد که رنج سنی که در کنکور دکتری شرکت کرده بودند معلوم شد میزان ابتلاء ۰ . ۳۶ درصد بوده است . یعنی ۰ . ۳ در هزار جمعیت نرمال را شامل می‌گردد که درصد بسیار بسیار پایینی است .

 

غربالگری بعد از کنکور 99

او اعلام کرد : یکی‌از علت‌ها این بود که اشخاصی که کنکور داشتند تا قبل از این در خانه حضور داشتند و رفت وآمد کمی در جامعه داشته اند .

رئیسی گفت: چنین تمرکزی بر روی کنکور اصلا مناسب نیست. هیچکس نمی‌تواند به طور قطع تضمین بدهد که چه کسی در چه هنگامی امکان دارد به کرونا مبتلا گردد. چه بسا که بخواهیم این مسئله را به کنکور تعمیم دهیم . این طور اندیشه نکنید که آن افرادی که در کنکور شرکت می کنند قبل از امتحان در زرورق و صندوق نمانده اند . احتمال دارد بیرون رفته باشند و فعالیت های روزمره خود را انجام داده باشند. یا این که حتی‌د‌ر کلاس شرکت کرده باشند و در واقع در محیط ایزوله قرار نداشته اند

او ادامه داد : پروتکل‌های بهداشتی آزمون‌های سراسری سختگیرانه شده‌است و فاصله صندلی‌ها در کنکور دکتری ۱ . ۲ متر بود که‌این مقدار به ۱ . ۸ متر در کنکور ۹۹ رسیده است . زمان ورودی داوطلبان از نیم ساعت به ۲ ساعت رسیده است و کلیه مراقبان آموزش دیده اند که خروج داوطلبان به گونه‌ای تهیه شود که تراکم جمعیت نداشته باشیم .

نائب رئیس بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد : در کنکورهای دکتری و کارشناسی ارشد معمولاً همراه ندارند ولی در کنکور سراسری سن و سال مختلف است و معمولاً والدین داوطلب را ملازمت و همراهی می نمایند . تاکید این است که همراهان بعد از رساندن داوطلب مکان حوزه را ترک نمایند و پس از امتحان مجدد برگردند یا این که حتی دو کوچه بالاتر باشند و تجمع نکنند . داوطلب را سوال پیچ نکنند که آزمون اش را عالی داده یا خیر .

او همچنین گفت : ما به عنوان وزارت بهداشت به پروتکل‌های ایمنی خودمان اعتماد داریم. همه مردم نیز بسیج گردیده اند تا کنکور به خیر و خوبی برگزار شود . البته برای داوطلبان کنکور علاوه بر این که تندرست جسمی با اهمیت است تندرست روحی نیز کلیدی است . این که پدر و مادر بگویند کنکور منجر بیماری می شود بر روح و روان داوطلب تأثیر منفی می گذارد .