بر اساس گزارشی که در با وزیر علوم، تقیقات و فناوری (منصور غلامی)  در آئین پرده‌برداری از گنجینه اطلاعات شهدای دانشجو گفت : نمونه ای از ازکارکردهای گرامیداشت شهدای دانش جو , انتقال میراث والا دفاع مقدس به نسل‌های تازه تر می باشد.

درین آئین که پیش از ظهر امروز به حالت حضوری و مجازی در تالار شهدای مجاهدت علمی این وزارت برگزار شد , غلامی بابیان این‌که مجموعه دستاوردهای دفاع مقدس یکی گنجینه‌های غنی دراختیار ماست و سوای شک آنچه تا به امروز صورت گرفته , بخش کوچکی از این دریای بیکران است , اظهار داشت : خوشبختانه نسل تازه ما این گنجایش را دارااست که به جا مانده روزگار دفاع مقدس را به نیکی پاس بدارد و به نسل‌های بعد نیز منتقل نماید .

وزیر علم ها با اشاره به گفته ها مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با فرماندهان زمان دفاع مقدس در مورد لزوم کشف , ضبط و تولید اثرها فاخر از ایثارگری ها، وقایع و رشادت های جوانان در روزگار دفاع مقدس بیان کرد : اگر بخواهیم که نسبت شهدای دانشجوی روزگار دفاع مقدس را ( حدود چهار هزار نفر بودند) با کل دانشجو یان آن زمانه حساب و کتاب کنیم , به نتیجه قابل توجهی می رسیم که نشان از شور و شوق دانشجو یان به همراه بقیه قشرها جامعه برای حضور در جناح های حق مقابل باطل بود .

غلامی گفت : حضور دانشجو یان در آن دوران و در جبهه های مبارزه واقعاً چشمگیر بوده است. بعد از دوران دفاع مقدس هم  دانشجو یان بازگشته از نبرد با کوله باری از تجربیات و دستاوردهای ارزنده به خدمت در مرکزها متفاوت مشغول شدند .

 

شهدای دانش جو دفاع مقدس

 

وزیر علوم در این باره گفت : برگاری بزرگداشت شهدای دانش جو در اوایل دهه ۷۰ به حالت یادواره‌های شهدای دانش جو در دانش کده ها بوده است. در اوایل دهه ۹۰ تدابیری تامل شد که انسجام و همدلی درین بخش بوجود بیاید و در همین راستا کنگره‌های ملی بزرگداشت شهدای دانش جو تشکیل شد .

او همچنین تاکید کرد که تثبیت و ضبط و تولید اثرها فاخر از تیم بزرگ دفاع مقدس بایستی بیشتر انجام پذیرد. در زمان های آتی نیز با زحمات جامعه دانشگاهی گنجینه داده ها شهدای دانش جو تکمیل می‌گردد , بیان کرد : جای نشاط و شادی است که در بین جوان ها جامعه و دانشگاه‌ها کسانی میباشند که در عزم و عشق و همت , نمونه‌هایی از جوان‌های زمانه دفاع مقدس بوده و می باشند .

غلامی ادامه داد : سال جاری به جهت شیوع ویروس کرونا از برنامه راهیان نور محروم شدیم . این برنامه و بازدیدها , دانشجو یان را به خوبی با به جا مانده دفاع مقدس , شهدا و یادگاران هشت سال دفاع مقدس آشنا میکرد .

وزیر علم ها در آخر از روسای دانشگاه‌ها , معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها , بسیج دانشجویی , بسیج اساتید به جهت اقدامات موثری که برای جمع‌آوری گنجینه اطلاعات دانش جو انجام داده اند , قدردانی کرد .

در پایان این مراسم و با حضور وزیر علم ها , نخست از سامانه گنجینه اطلاعات شهدای دانش جو رو نمایی و بعد از خانواده سه تن از شهدای دانشجو و همینطور خادمان شهدای دانش جو تقدیر شد .