دکتر ابراهیم خدایی در گفتگویی خاطرنشان کرد : پروتکل قانونی بیان شده برای تمامی آزمون‌ها کنکور سراسری مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بوده و اداره سنجش از دو ماه قبلی کل فرایندهای اجرایی خویش را مبنی بر این پروتکل تهیه و تنظیم کرده بود ولی وزارت بهداشت هفته جاری پروتکل جدیدی با اداره سنجش بیان کرد که ناظر به دو مقاله تازه بود نخستین ارتقا فاصله صندلی‌ها به ۲ متر و دوم سطح اشغال ۲۰ درصدی حوزه‌ها در استان‌های گرمسیر .

او ادامه داد : اداره سنجش توانست در امتحان فوق لیسانس و دکتری سقف فاصله تعیین شده یعنی ۱ . ۶ متر را در اکثریت حوزه‌ها عملیاتی نماید .

خدایی یادآور شد : مسئله تعویق امتحان سراسری مرتبط با پافشاری وزارت بهداشت در سخت‌تر کردن دستورالعمل‌های ۲ متری و سطح اشغال ۲۰ درصدی بود . اداره سنجش آمادگی بدون نقص خویش را برای اجرای امتحان با پروتکل‌های کارشناسی ارشد اعلام کرده بود و گفته شد تلاش خوا‌هیم کرد شبیه امتحان کارشناسی ارشد و دکتری در اکثریت حوزه‌ها تا آنجا که احتمال دارد فاصله ۲ متر را اجرایی کنیم که وزیر بهداشت این مسئله را پذیرش نکرد .

پروتکل‌های تازه نظیر تغییر تحول قواعد بازی حین بازی بود

مدیر سازمان سنجش تاکید کرد : لذا اجرایی کردن پروتکل تازه در کنکور سراسری همانند تغییر تحول قواعد بازی در زمان بازی بود . از همین رو با دقت به این که اداره سنجش آموزش مملکت ۱۰ روز باقی‌مانده به امتحان سراسری تمامی فرایندهای اجرایی از قبیل چاپ و بسته بندی سوال ها را بر طبق حوزه انجام داده بود و در مرحله اعزام سوال ها به حوزه‌ها قرار داشت با دو خلل حساس روبرو شد .

او ادامه داد : از این دو اختلال دارای اهمیت , یکی کشف کردن حوزه‌های تازه , تجهیز و جستن نیروهای انسانی آموزش دیده و قابل اعتماد بود . ولی در‌این بخش پیشنهادهای سخاوتمندانه وزارت ورزش و جوان ها و مصلی‌ها به سازمان سنجش ارائه شد که قابل سپاس و تشکر است ولی در‌این زمان کم قابلیت به کار گیری از این پیشنهادها نبود .

حفاظت کنکور سراسری زیر سئوال می رفت

خدایی اعلام کرد : خلل دوم این بود که حتی‌در صورت دسترس بودن حوزه‌های تازه نیز , این دستور نیازمند گشودن سوال ها امتحانی دستکم ۴۸ ساعت پیشین از امتحان در ۳۹۲ شهر بود . این قضیه از دید حفاظت امتحان مشکلات جدی به همراه داشته و قابلیت لو رفتن سوال های امتحانی را داشت که‌این این قضیه خط قرمز رنگ امتحان بوده و تبعات این مسائل بالاتر از پروتکل‌های بهداشتی است و برای اداره سنجش قابل پذیرش نبود .

خدایی تاکید کرد : هنگامی که پروتکل‌های تازه بهداشتی به صورت غیرقانونی به اداره سنجش بیان شد , اداره سنجش طی نامه‌ای به وزیر علوم خاطرنشان کرد که در‌صورتی‌که مبنای پروتکل‌های بهداشتی کنکور سراسری همانند پروتکل‌های بهداشتی دکتری و ارشد باشد , تا هر جا که امکانش وجود داشته باشد فاصله به دو متر ارتقاء پیدا مینماید و اداره سنجش آمادگی بدون نقص جهت برگزاری امتحان را دارااست کما این که در امتحان فوق لیسانس و دکتری در بالای ۹۸ درصد حوزه‌ها توانستیم مسافت صندلی‌ها را به ۱ . ۶ متر یعنی سقف پروتکل بیان شده ارتقا دهیم ولی این مسئله مقبول وزارت بهداشت قرار نگرفت .

سوال های هنوز در قرنطینه است

مدیریت اداره سنجش گفت : با اعتنا به این که سئوالات هنوز در قرنطینه اداره سنجش قرار داد و کنکور با پروتکل جدیدی روبرو شده‌است ما یک ماه زمان خواسته‌ایم و اعلام کردیم که برای اداره سنجش قابلیت برگزاری کنکور در انتها شهریورماه ۹۹ موجود است . چرا‌که برای اداره سنجش مسئله سازوکار حفاظت امتحان و محرمانگی اصل ابتدایی است .

او در رابطه قابلیت و امکان کاهش رفت و آمد داوطلبان کنکور ۹۹ یادآور شد : ضمن این‌که در کنکور سراسری , گستردگی موجود است و با دقت به این که امتحان در ۳۹۲ شهر برگزار میشود فاصله سفر داوطلب از خانه تا حوزه به شدت کم شده شده‌است .

مدیر اداره سنجش آموزش میهن اظهار کرد : در غایت ستاد ملی مقابله با کرونا این پیشنهادات وزارت بهداشت و وزارت علم ها را بررسی می‌نماید و نتیجه پایانی را اعلام خواهد کرد .