به نقل از معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت ( مفدا ) , گردهمایی یک روزه شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجوها دانشگاه‌های علوم پزشکی با مسؤولان ارشد سه معاونت‌ فرهنگی و دانشجویی , آموزشی و پرستاری وزارت بهداشت برگزار شد و همه مسؤولان حاضر در گردهمایی بر اهتمام وزارت بهداشت برای رفع مشکلات دانشجو ها در سه حیطه‌های صنفی رفاهی , آموزشی و پژوهشی تاکید کردند .

در این گرد هم آیی همینطور موضوعاتی چون قبول دانشجو ها اهل ایران در بعضی دانشگاه‌های نامعتبر آن سوی مرز و زمزمه‌های انتقال این دانشجوها به داخل , آخرین اطلاعات از برگزاری آزمون‌های علوم پزشکی و استخدام ۱۰ هزار نیروی پرستار در شهریور ماه مورد مشاجره و مذاکره قرار گرفت .

در ابتدای این گردهمایی دکتر سیما سادات لاری نائب رئیس فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اذعان کرد : در چنین نشست‌های مشترک دانشجوها و مسؤولان معاونت‌های گوناگون وزارت بهداشت , بسیار خوب تر و با انگیزه‌ای چند برابر می‌توان مطالبات دانشجو ها را دنبال کرد , چراکه این مشکلات از جوانب متعدد احصاء شده , شیوه های رفع آن بررسی و نقش هر معاونت هم به‌درستی معین میشود .

او اعلام کرد : شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجو ها دانشگاه‌های علوم‌پزشکی , دانشجویانی دغدغه‌مند می‌باشند که سعی دارند , مشکلات صنفی و رفاهی دانشجو ها علوم پزشکی را برطرف نمایند و مطالبه‌گر حقوق و دستمزد دانشجو ها باشند . این دوستان عزیز , مسؤولان آتی کشور می باشند و روزی در جایگاه‌های مسؤولیتی ما تکیه خواهند زد و پیرو استیفای حقوق و دستمزد دانشجو یان خواهند بود .

پیرو این نشست دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی  بیان کرد : این دوران , وضعیت خاصی دارد و در‌این وضعیت سند راهبردی آموزش برای ترم آتی در دست تدوین برای ابلاغ است که با دقت به مسئله کرونا می بایست برای مشخص و معلوم کردن خیلی از موردها درانتظار باشیم که چه وضعیتی پیش میاید .

او درباره‌ی رایگان شدن هزینه وب دانشجو ها دانشگاه‌های علوم پزشکی , ذکر کرد : بنا شد همین روز جاری پی‌گیری شود و پیرو نتیجه هستیم ; با اعتنا به صحبت‌های انجام‌ شده , پی‌گیری میکنیم تا سه تارنما دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی رایگان شود .

امتحان علوم پایه و پره انترنی برگزار می‌شود/ منابع امتحان دستیاری در شرایط کنونی تغییری نخواهد یافت

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در ادامه راجع به برگزاری امتحان علوم پایه و پره انترنی , اظهار کرد : تقویم آزمون‌ها را 1سال قبل اعلام کردیم , که بر طبق این تقویم , امتحان علوم پایه و پره انترنی برگزار میگردد .

او اظهار‌کرد : برای امتحان دستیاری هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که‌این امتحان این طرف سال یا این که آن طرف سال برگزار شود . اما از مرکز سنجش خواسته‌ایم که پیش نویس آن را تهیه و تنظیم نماید . راجع‌به دستیاری , دبیرخانه تخصصی پزشکی عمومی و سنجش می بایست اعلام نظر نمایند , چون این امتحان بنا بود دوم اسفندماه ۹۸ برگزار شود که تا اردیبهشت ماه ۹۹ به عقب افتاد .

اکبری اظهار داشت : در بعضی رشته‌ها مثل زنان و روانشناسی مذاکره داریم که بایستی صورت بپذیرد تا در مردادماه معرفی شوند ; بعضی رشته‌ها هم ریزش و جابه‌جایی دارا‌هستند که نیاز به تکمیلی است . درصورتی که بنا باشد امتحان دستیاری آتی در اسفندماه برگزار شود , رفرنس‌ها به هیچ وجه تغییری پیدا نخواهد کرد چون فرصتی برای این فعالیت نیست . پس منابع با وضع و اوضاع فعلی تغییری نمی کند , مگر با اعلام قبلی .

امتحان دستیاری دندانپزشکی برگزار می شود

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت بابیان این که امتحان دستیاری دندانپزشکی در زمان تعیین شده برگزار می‌گردد و به تعویق نخواهد افتاد , اظهار داشت : بدون شک امتحان علوم پایه و پره انترنی برگزار خواهد شد و تغییر تحول زمان آن کمکی نخواهد کرد ; این امتحان برای اشخاصی که بایستی در اسفندماه آزمون می‌دادند و به دلایلی موفق نشدند , می بایست در شهریورماه برگزار شود . دانشجویی که اکنون نمیخواهد امتحان بدهد , قادر است دو ماه دیگر در امتحان آبان‌ماه شرکت نماید .

اکبری خاطر نشان کرد : از طرف نائب رئیس آموزشی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی بیان شده که گذراندن واحد طب سنتی برای آن نوع از دانشجویانی که در مرحله فارغ‌التحصیلی قرار دارا هستند , اجباری نیست . به بیان دیگر دانشجو یان ترم آخر , از گذراندن واحد طب سنتی معاف می‌باشند .