عمده دلیل برنامه ها برای بازگشت متخصص ها به ایران به شرح زیر است: سورنا ستاری در آیین رو نمایی از نخستین سالنامه مهاجرتی کشور‌ایران که روز جاری در محل معاونت علمی برگزار شد , اظهار داشت : تا به امروز هر آماری که درباره‌ی خروج نخبگان از مملکت اعلام می شد غلط بود چون یک زمانی ( سال ۲۰۰۹ میلادی ) صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود که بیشترین آمار فراروگریز مغزها به بقیه کشورها از جمهوری اسلامی ایران بوده است .

او با تاکید بر این که چه بسا عبارت فرار مغزها کلمه‌ای بین المللی نبود , اذعان کرد : در آن زمان این صندوق اعلام کرده بود هر ساله ۱۸۰ هزار نفر در سال از کشور‌ایران مسافرت می کنند که‌این انگیزه‌ای شد بتوانیم آمار دقیق خروج نخبگان و متخصص ها اهل ایران از سرزمین را به دست آوریم .

ستاری با اشاره به میزان دانشجوها و درصد سفر آن ها در اولِ انقلاب تصریح کرد : در آن زمان ۱۷۰ هزار دانش جو در مرزو بوم سرگرم به علم آموزی بودند که هم زمان ۱۰۰ هزار دانش جو در آن سوی مرز ادامه علم آموزی می‌دادند ; از این تعداد دانشجو یان در آن سوی مرز ۵۶ هزار نفر در ایالات متحده بودند که‌این بزرگترین کلونی دانشجویی در امریکا محسوب میشد .

او خاطر نشان نمود : بعد ها دیدیم که‌این گزارش وجود خارجی ندارد و در‌حالتی که کسی بتواند مبداء این گزارش صندوق بین المللی پول را پیدا نماید به آن جایزه خوا هیم بخشید .

او تأکید کرد : اکنون کشور چین با ۳۵۰ هزار دانش جو در امریکا اصلی ترین کلونی دانشجویی امریکا را به خویش اختصاص داده است .

ستاری بابیان این‌که در اولِ انقلاب ۳۷ درصد از دانشجو ها به آن سوی مرز می‌رفتند , بیان کرد : اکنون ۱ . ۴ درصد از کل ۴ میلیون دانشجوی اهل ایران به آن سوی مرز می روند که‌این آمارها نشان میدهد اکنون با کاهش خروج متخصص ها اهل ایران و دانشجو ها به آن سوی مرز مواجه هستیم .

او با تأکید بر این که چطور آن موقع فراروگریز مغزها نبود البته با این کاهش آمار فراروگریز مغزها وجود دارد!؟ اظهار‌کرد : اینها استانداردهای دوگانه میباشند .

او با تأکید بر این‌که ما نگران کاهش تعداد دانشجو ها اهل ایران در خارج هستیم , اعلام‌کرد : ضروری است این دانشجو یان به آن سوی مرز بروند ; این علامت ترقی است .

ستاری اظهار داشت : این‌که دانشجوها به آن سوی مرز بروند و علم آموزی نمایند حیاتی است و ما می بایست از این طرف در کشور‌ایران موضوع برگشتی آن ها را در مرزوبوم به صحت تدوین کنیم تا بعداز بازگشتشان رده قابل قبولی برای کار داشته باشند .

برنامه برای بازگشت متخصص ها و کارآفرینان اهل ایران در میهن

او با اشاره به برنامه بازگشت متخصص ها و کارآفرینان اهل ایران که از ۵ سال پیشین اجرایی شده اذعان کرد : این برنامه به وسیله معاونت علمی و بنیاد علمی نخبگان با تمرکز به برگشت متخصصین تحصیل کرده از دانشگاه‌های برتر جهان بنیان گذاری شده‌است .

او با تأکید بر این که سیاست معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان در مسئله بازگشت متخصص ها است , اعلام‌کرد : ما تا دو سال از این متخصصین حمایت می کنیم که بعداز بازگشتشان بتوانند در آن زمینه‌ای که علاقه مند میباشند , عمل نمایند ; در‌صورتی‌که نخواستند باز میگردند البته ما تمام حالت رابطه با شرکت‌های دانش بنیان , استارتاپ ها , مرکزها , دانشگاه‌ها و غیره را در اختیارشان قرار می دهیم . گزینش با خودشان است .

ستاری تأکید کرد : حقیقت این است که بدین حوزه ظلم شده و نباید فارغ از نگرانی از عدد ها کمی بازگشتشان به کیفیت کارشان پس از بازگشت دقت داشته باشیم . از این رو ضروری است روی سیاست‌های برگشت سرمایه گذاری کنیم .

بازگشت هزار و ۷۰۰ کارشناس و کارافرین اهل ایران به سرزمین

او بابیان این که با شیوع کرونا در جهان فرآیند برگشت تثبیت شده‌است , افزود : تا به امروز بیشتراز هزار و ۷۰۰ دانشجوی اهل ایران در قالب برنامه بنیاد ملی نخبگان به سرزمین بازگشته‌اند که ۳۵۰ نفر از این دانشجو یان از ۲۰ کالج برتر جهان بوده‌اند .

او ادامه داد : پیش گویی میکنیم این سال ۸۰۰ نفر از این دانشگاه‌های جهان به مرز و بوم در چارچوب این پلتفرم بازگردند که‌این یک موفقیت بزرگ است .

او تصریح کرد : کشورهایی میباشند که ۳۰۰ هزار نفر هر ساله مهاجر می گیرند چون برایشان درآمد دارااست .